A képzési célja: A képzésben résztvevők képessé váljanak epilepsziás, cukorbeteg, vagy más rohamszerű állapotot előidéző betegek, másrészt hallássérültek számára rohamjelző vagy hangot jelző kutya kiválasztására, kiképzésére, vizsgáztatására, a kutya átadására és utógondozására.
Jelző kutyák alkalmazásához szükséges rehabilitációs ismeretek
Modul célja: A résztvevők ismerjék a hallássérülés definícióját, okait, fokozatait, következményeit, a hallás szerepét, a hallássérült emberek szociális elszigetelődésének okait, negatív pszichés hatásokat, a hallássérültek hatékony támogatásának feltételeit és főbb módszereit, az életkor szerepét a hallássérült emberek rehabilitációjában. A résztvevők számára áttekintést nyújtson az epilepszia jellemzői, lehetséges kórokai, a rohamok keletkezése, az epilepsziás működészavarok főbb fajtái, a halmozott és „status” rohamok jellemzői, a rohamkészséghez kapcsolódó főbb jelenségek, a leggyakoribb rohamtípusok, az életkorhoz köthető epilepsziaformák, az epilepszia agykárosodással vagy értelmi változással járó formái, az epilepsziás rohamot kiváltó környezeti ingerek típusai területén.
Ismerjék az aura fogalmát, milyen módokon képes a beteg elfojtani a rohamokat, mennyire lehet veszélyes a rosszullét, az epilepszia diagnosztikai eljárásainak jellemzőit, főbb kezelési eljárásait. Ismerjék a cukorbetegség definícióját, típusait, jellemző tüneteit, kezelési eljárásokat.
A modul tantárgyai
Hallássérültek rehabilitációja
Alapismeretek az epilepsziáról és a cukorbetegségről
Jelző kutyák kiképzése (gyakorlat)
Modul célja: A résztvevők számára áttekintést nyújtson a hangot jelző és a rohamjelző kutyák kiválasztásával és kiképzésével kapcsolatos ismeretekről. Ismertesse a motiváció fokozatait, a kutya motiválásának helyes alkalmazását, eszközeit, fokozatait, időzítését. Ismertesse a kutya gátlásának és kontrolljának helyes alkalmazását, eszközeit, fokozatait, időzítését. Áttekintést adjon a klikkertréning, a szociális tanulás (do as I do) és a „dummy tréning” felépítéséről, szabályairól, helyes alkalmazásáról, valamint a különböző tréning módszerek alkalmazhatóságának indokoltságáról, korlátairól. Áttekintést nyújtson a kölyöknevelési program felépítéséről, az elsajátítandó feladatokról és a fiatal kutya szocializációjának folyamatáról. Ismertesse a rohamjelző és hangot jelző kutyák speciális képzésének módszertanát, a leendő gazda (kliens) kiválasztásának szempontrendszerét, a kutya és gazda vizsgára való felkészítését és az átadás utáni időszakban szükséges utógondozási feladatokat.
A modul tantárgyai
Tantárgy neve: A hangot jelző kutyák kiképzése
Tantárgy neve: A rohamjelző kutyák kiképzése